Our services

Prepared to help you

We offer a range of services starting with bespoke jewellery design and making, to setting stones for client’s own jewellery or watches. Our experienced goldsmiths and young jewellers are ready to help you.

"Hermis" family

30 years of expertise

UAB HERMIS is a family-run jewellery business established by Algis Novikovas and Justina Novikoviene in 1991 in Telsiai. Soon after Lithuania had declared its independence, two diligent and creative people have mastered the craft of jewellery and founded a new independent brand, known today as HERMIS.

Today our team consists of well-experienced goldsmiths and young internationally educated jewellers.

Testimonials

"Profesionalumas, ilgametė patirtis ir geriausia kaina- priežastys dėl kurių kreipiuosi į juvelyrinę Hermis kai reikia papuošalo sau ar dovanos draugams ir artimiesiems. Žinau, kad čia nuoširdžiai patars, sukurs ir pagamins vienetinį gaminį, kuris džiugins ir stebins kasdien."
- Diana Godliauskaitė
"Į Hermį visada jauku užeiti pasižvalgyti, paplepėti ir pasitarti. Mylimiausi mano juvelyrai jau daug metų!"
- Auksė Beatričė Katarskytė
"Užsisakinėjau sužadėtuvių žiedą, likau nustebintas puikiu aptarnavimu ir darbuotojų profesionalumu. Renkantis iš kelių variantų atsižvelgė į mano pageidavimus ir patarė, kas labiau tiktų, gražiau atrodytų. Žiedas gavosi labai gražus ir buvo pagamintas laiku. Tikrai rekomenduoju."
- Domas Bajerūnas